HardZoneGaming
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Jocuri, Noutati, Stiri, Muzica, Filme, Coduri Counter Strike, Programe
 
AcasaGalerieCăutareUltimele imaginiRezolvare VPU Recovery (ATI Radeon) Sanse de vreo 70% Cooltext655354562ÎnregistrareConectare

Distribuiţi | 
 

 Rezolvare VPU Recovery (ATI Radeon) Sanse de vreo 70%

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
X-tech
X-tech
Administrator
Administrator

Mesaje : 833
Puncte : 2591
Reputatie : 7
Data de inscriere : 23/12/2011
Varsta : 27
Localizare : Fetesti

Rezolvare VPU Recovery (ATI Radeon) Sanse de vreo 70% Empty
MesajSubiect: Rezolvare VPU Recovery (ATI Radeon) Sanse de vreo 70%   Rezolvare VPU Recovery (ATI Radeon) Sanse de vreo 70% Icon_minitimeJoi Apr 05, 2012 12:26 am

Am gasit pe net o posibila rezolvare, care mie cel putin de ieri dimineata functioneaza inpecabil.
Inainte problemele mele erau urmatoarele:

*Jucam des pe full screen si rezolutia de 1280x1024 @ 75, si mu-ul mergea un pic intepat, sageata parca pentru perioade ff scurte ramanea in urma.
*Refresh rata scadea de la 75% la 43, si trebuia din cand in cand sa modific iara.
*Cand jucam cam la fiecare 3-4 ore aparea eroarea cu VPU recover, uneori chear ingheta imaginea sau mi se inchidea monitorul, trebuia sa ii dau restart de la buton.

Cum procedam?
Luati ultimele drivere pentru placa voastra, si le instalati fara CCC (catalyst), daca deja este instalata ultima versiune de drivere, mergeti in ControlPanel / add or remove programs, si dezinstalati NUMAI Ati Catalyst Control Center. Dati un restart la pc. Foarte important !

Pe urma descarcati: Radeon Omega Drivers 4.8.442 (Catalyst 7.12)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

(toata lista aceia, reprezinta defapt acelasi driver incarcat pe mai multe filehosturi de pe net. Unele sunt expirate, altele merg.)

Dupa ce l-ati downloadat, incepeti sa il instalati. Atentie !, o sa va intrebe sa bifati ce fel de connexiune are placa voastra video cu placa de baza, AGP sau PCLe. E inportant sa stiti asta, si sa bifati corect. Computerele mai vechi gen 2002-2005 aveau de obicei AGP, cele mai noi au PCLe.
Continuati instalarea , la un momentdat o sa va intrebe "Disable Overclocking ?" si apasati pe NO ! Este defapt activarea overclockingului, iar default iti scade fregventa la nucleu si memorie cu vreo 0.2-0.4%.

Cand s-a terminata instalarea , o sa va solicite pentru restart, restartati pc-ul.
Inportant: Nu umblati in noul Catalyst, si nici in Ati try tools, sunt multe setari si doar cine se pricepe bine poate sa se uite pe acolo.Va recomand sa lasati pe default cum s-a setat automat, altfel veti strica tot.

Ce face Omega Driver in plus ?
*Are fisierele originale de la driverele ati dar modificate si optimizate pentru gameri, dar cel mai inportant sunt mult mai stabile.
*Stabilizeaza si mareste performantele pe openGL, am testat in counterstrike, am cam 18-30 fps-uri in plus.
*Mareste performantele in D3D (Direct 3D).
*Stau de mai bine de 24 ore cu pc-ul deschis si nu mi-a aparut VPU recover, nici nu sa intepat , merge perfect.
*Mi se misca sageata de la mu aproape cum se misca cursorul de la windows, nu mai ramane in urma, si tot 1280x1024 am rezolutia.
*Nu mi-a mai scazut refreshrata, tot 75 il am si acuma.

Omega driver functioneaza doar pentru placile video fabricate pana in 2008. Se pare ca atuncea au renuntat la acest proiect din lipsa de donati.
Sus In jos
https://hardzonegaming.forumgratuit.ro
 

Rezolvare VPU Recovery (ATI Radeon) Sanse de vreo 70%

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

 Subiecte similare

-
» Placa video Asus Radeon HD 4870 X2 2048MB DDR5
» Rezolvare lag cs
» Rezolvare "could not connect to server"
» Rezolvare Eroare shdocvw.dll pe Windows XP.
» Tutorial rezolvare Steam connection lost

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
HardZoneGaming :: Tutorials Zone :: Tutoriale Oarecare-